The Sugar Creek Swim Club competed in the 2013 Pumpkin Paddle Invitational Nov. 1-3.

SCSC swimmers competed in 418 events over the weekend with 187 life-time best swims and 81 first time swims.

Makayla McMains was the female swimmer of the meet as she broke the SCSC team record in the 500 yard freestyle, and dropped time in every event she swam.

The male swimmer of the meet was Thristan Callejas, who had life time best swims in all of his events.

Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle

2, Eadie, Hayley J, SCSC-IN, 6:12.88. 3, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 6:32.54. 4, King, Lauren A, SCSC-IN, 6:55.43.

Boys 13-14 500 Yard Freestyle

2, Malott, Sam W, SCSC-IN, 6:21.58. 3, Franke, Conner J, SCSC-IN, 6:22.07. 4, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 6:22.93. 5, Hendrickson, Aidan D, SCSC-IN, 6:25.21. 6, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 6:50.25.

Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle

1, Richardson, Owen B, SCSC-IN, 5:06.29. 3, Giebel, Kyle J, SCSC-IN, 5:35.60.

Girls 9-10 500 Yard Freestyle

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 6:31.12. 2, Whitsett, Sophia E, SCSC-IN, 7:52.71.

Girls 11-12 500 Yard Freestyle

1, Humphrey, Emily R, SCSC-IN, 6:53.19. 3, Kincer, Miranda N, SCSC-IN, 8:31.42.

Boys 9-10 500 Yard Freestyle

1, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 7:56.54. 2, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 8:17.06. 3, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 8:45.05.

Boys 11-12 500 Yard Freestyle

3, Whitsett, Grant M, SCSC-IN, 6:29.47.

Girls 11-12 400 Yard IM

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 5:37.82. s

Boys 13-14 400 Yard IM

3, Franke, Conner J, SCSC-IN, 6:00.23.

Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle

3, Riegel, Madd T, SCSC-IN, 59.37. 8, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 1:03.11.

Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle

2, Richardson, Owen B, SCSC-IN, 50.45. 5, Giebel, Kyle J, SCSC-IN, 53.39.

Girls 13-14 100 Yard Freestyle

8, Dehn, Kamryn A, SCSC-IN, 1:07.53.

Boys 13-14 100 Yard Freestyle

7, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 1:03.19. 8, Franke, Conner J, SCSC-IN, 1:03.64.

Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke

6, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 1:20.50.

Girls 13-14 100 Yard Breaststroke

3, Dehn, Kamryn A, SCSC-IN, 1:21.46. 7, Giebel, Annie E, SCSC-IN, 1:30.10.

Boys 13-14 100 Yard Breaststroke

4, Mangold, Luke A, SCSC-IN, 1:24.28. 5, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 1:24.64. 6, Malott, Sam W, SCSC-IN, 1:25.96. 8, Zimmerman, Owen A, SCSC-IN, 1:34.01.

Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke

6, King, Lauren A, SCSC-IN, 2:58.26.

Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke

2, Giebel, Kyle J, SCSC-IN, 2:17.48.

Girls 13-14 200 Yard Backstroke

5, McCandless, Kaylee J, SCSC-IN, 3:14.72. 7, Standeford, Tayla D, SCSC-IN, 4:50.86.

Boys 13-14 200 Yard Backstroke

3, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 2:43.19. 4, Franke, Conner J, SCSC-IN, 2:44.58. 5, Groumoutis, Trevor R, SCSC-IN, 3:32.41.

Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly

5, Riegel, Madd T, SCSC-IN, 1:11.30. 7, Martin, Arikka K, SCSC-IN, 1:21.27. 8, King, Lauren A, SCSC-IN, 1:32.83.

Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly

3, Richardson, Owen B, SCSC-IN, 56.99. 6, Giebel, Kyle J, SCSC-IN, 1:04.28.

Girls 13-14 100 Yard Butterfly

6, Dehn, Kamryn A, SCSC-IN, 1:20.55.

Boys 13-14 100 Yard Butterfly

4, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 1:14.77. 6, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 1:21.72.

Girls 15 & Over 200 Yard IM

8, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 2:39.57.

Boys 15 & Over 200 Yard IM

4, Giebel, Kyle J, SCSC-IN, 2:23.36.

Boys 13-14 200 Yard IM

5, Franke, Conner J, SCSC-IN, 2:38.92. 6, Malott, Sam W, SCSC-IN, 2:41.28. 7, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 2:44.73. 9, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 2:45.33.

Girls 200 Yard Medley Relay

2, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (King, Lauren A 15, Wickholm, Maddi L 15, Martin, Arikka K 15, Riegel, Madd T 16), 2:17.39.

Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

4, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Standeford, Tayla D 14, Dehn, Kamryn A 14, Giebel, Annie E 13, McCandless, Kaylee J 13), 2:37.65.

Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Groumoutis, Trevor R 13, Pruett, Jacob A 14, Humphrey, Dalton D 13, Zimmerman, Owen A 13), 2:26.57.

Girls 12 & Under 1650 Yard Freestyle

1, Fuller, Andraya F, SCSC-IN, 26:02.34.

Girls 9-10 200 Yard IM

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 2:45.20. 10, Jones, Ella S, SCSC-IN, 3:31.18.

Boys 8 & Under 200 Yard IM

1, Horton, Whitman S, SCSC-IN, 3:44.10.

Boys 9-10 200 Yard IM

1, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 3:21.09. 2, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 3:25.07. 5, Fuller, Joshie B, SCSC-IN, 4:26.73.

Girls 11-12 200 Yard IM

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 2:34.08.

Boys 11-12 200 Yard IM

4, Whitsett, Grant M, SCSC-IN, 2:44.25.

Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

2, Johnson, Devan C, SCSC-IN, 19.44. 3, Schmitzer-Torbert, Lorelei C, SCSC-IN, 19.69.

Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle

3, Jones, Addie F, SCSC-IN, 1:42.20. 4, Johnson, Devan C, SCSC-IN, 1:43.98.

Girls 9-10 100 Yard Freestyle

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 1:07.42. 2, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 1:13.26. 8, Whitsett, Sophia E, SCSC-IN, 1:20.04.

Boys 9-10 100 Yard Freestyle

1, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 1:12.92. 3, Rincon, Nicolas, SCSC-IN,

1:19.59. 7, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 1:27.36.

Girls 11-12 100 Yard Freestyle

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 1:02.35. 7, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 1:06.99.

Boys 11-12 100 Yard Freestyle

5, Whitsett, Grant M, SCSC-IN, 1:05.61.

Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke

1, Jones, Addie F, SCSC-IN, 58.44. 4, McQuinn, Macie A, SCSC-IN, 1:01.24.

Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

1, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 39.39. 4, Whitsett, Sophia E, SCSC-IN, 42.52.

Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke

1, Horton, Whitman S, SCSC-IN, 54.31.

Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

2, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 47.04. 5, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 51.58. 8, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 53.06.

Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 37.07. 4, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 40.00.

Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

3, Whitsett, Grant M, SCSC-IN, 40.23.

Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

3, Harding, Megan E, SCSC-IN, 23.17. 4, Schmitzer-Torbert, Lorelei C, SCSC-IN, 23.43. 8, Johnson, Devan C, SCSC-IN, 24.58.

Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

8, Mason, Campbell L, SCSC-IN, 26.20.

Girls 8 & Under 100 Yard Backstroke

3, Jones, Addie F, SCSC-IN, 2:11.91.

Girls 9-10 100 Yard Backstroke

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 1:16.04. 8, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 1:29.70.

Boys 9-10 100 Yard Backstroke

1, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 1:29.37. 6, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 1:42.24. 7, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 1:42.42. 8, Horton, Marshall T, SCSC-IN, 1:42.73.

Girls 11-12 100 Yard Backstroke

5, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 1:17.20. 8, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 1:19.92.

Boys 11-12 100 Yard Backstroke

6, Whitsett, Grant M, SCSC-IN, 1:20.99.

Girls 9-10 50 Yard Butterfly

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 33.35. 2, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 34.78.

Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly

1, Horton, Whitman S, SCSC-IN, 46.07.

Boys 9-10 50 Yard Butterfly

1, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 38.18. 2, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 39.16. 6, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 49.59. 7, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 52.27.

Girls 11-12 50 Yard Butterfly

2, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 32.35. 6, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 34.00. 8, Jones, Lauren E, SCSC-IN, 36.21.

Boys 11-12 50 Yard Butterfly

7, Whitsett, Grant M, SCSC-IN, 36.06.

Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

2, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Novak, James P 7, Mason, Campbell L 7, Horton, Whitman S 7, Dunn, Spencer A 6), 2:20.60.

Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Stephens, Lacie I 9, Whitsett, Sophia E 10, McMains, Makayla D 10, Hendrickson, Isabelle M 10), 2:28.27. 4, Sugar Creek Swim Club-IN 'C' (Moore, Izzy N 9, Barker, Bailey N 9, Riggen, Lexi R 10, Junkins, Amelia H 10), 3:55.15.

Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Kincer, Christian M 10, Mason, Aidan G 9, Rincon, Nicolas 10, Callejas, Thristan G 9), 2:48.35.

Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Humphrey, Emily R 12, McGrady, Cami A 12, Hendrickson, Emma M 12, Jones, Lauren E 11), 2:18.90. 5, Sugar Creek Swim Club-IN 'B' (Stephens, Adi K 11, Kincer, Miranda N 12, Fuller, Andraya F 12, Dean, Patciance N 11), 2:38.20.

Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle

3, Riegel, Madd T, SCSC-IN, 2:13.07. 5, Eadie, Hayley J, SCSC-IN, 2:17.92. 7, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 2:23.25.

Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle

1, Richardson, Owen B, SCSC-IN, 1:50.50. 5, Frey, Charles R, SCSC-IN, 2:06.45.

Girls 13-14 200 Yard Freestyle

8, McCandless, Kaylee J, SCSC-IN, 2:46.58.

Boys 13-14 200 Yard Freestyle

5, Malott, Sam W, SCSC-IN, 2:19.33. 6, Franke, Conner J, SCSC-IN, 2:19.58. 7, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 2:21.92. 8, Hendrickson, Aidan D, SCSC-IN, 2:22.78.

Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke

3, Eadie, Hayley J, SCSC-IN, 2:47.32. 6, Martin, Arikka K, SCSC-IN, 3:04.73.

Girls 13-14 200 Yard Breaststroke

4, Dehn, Kamryn A, SCSC-IN, 2:57.03.

Boys 13-14 200 Yard Breaststroke

2, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 3:03.86.

Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke

4, Eadie, Hayley J, SCSC-IN, 1:12.70. 7, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 1:16.81.

Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke

1, Richardson, Owen B, SCSC-IN, 56.09.

Girls 13-14 100 Yard Backstroke

6, Dehn, Kamryn A, SCSC-IN, 1:17.76. 7, McCandless, Kaylee J, SCSC-IN, 1:25.76. 10, Standeford, Tayla D, SCSC-IN, 2:14.38.

Boys 13-14 100 Yard Backstroke

3, Hendrickson, Aidan D, SCSC-IN, 1:10.64. 4, Franke, Conner J, SCSC-IN, 1:11.31. 6, Malott, Sam W, SCSC-IN, 1:18.08. 7, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 1:18.86. 8, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 1:23.38.

Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly

1, Frey, Charles R, SCSC-IN, 2:24.49.

Boys 13-14 200 Yard Butterfly

2, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 3:04.92.

Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle

3, Riegel, Madd T, SCSC-IN, 26.44. 5, Eadie, Hayley J, SCSC-IN, 28.49. 7, Wickholm, Maddi L, SCSC-IN, 29.36. 8, Martin, Arikka K, SCSC-IN, 30.46.

Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle

3, Richardson, Owen B, SCSC-IN, 23.44. 7, Frey, Charles R, SCSC-IN, 24.62.

Girls 13-14 50 Yard Freestyle

5, McCandless, Kaylee J, SCSC-IN, 29.70. 8, Dehn, Kamryn A, SCSC-IN, 30.77.

Boys 13-14 50 Yard Freestyle

4, Malott, Sam W, SCSC-IN, 28.03. 6, Franke, Conner J, SCSC-IN, 28.51. 7, Pruett, Jacob A, SCSC-IN, 28.67. 8, Humphrey, Dalton D, SCSC-IN, 28.98.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Martin, Arikka K 15, Eadie, Hayley J 16, Wickholm, Maddi L 15, Riegel, Madd T 16), 1:55.68.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Frey, Charles R 17, Richardson, Owen B 16, Franke, Conner J 14, Malott, Sam W 13), 1:47.62.

Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Hendrickson, Aidan D 14, Pruett, Jacob A 14, Humphrey, Dalton D 13, Zimmerman, Owen A 13), 2:00.84.

Girls 9-10 200 Yard Freestyle 7, Whitsett, Sophia E, SCSC-IN, 2:54.01.

Boys 9-10 200 Yard Freestyle 2, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 3:01.71. 3, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 3:03.35. 4, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 3:04.28. 5, Dunn, John C, SCSC-IN, 3:04.51. 8, Horton, Marshall T, SCSC-IN, 3:19.00.

Girls 11-12 200 Yard Freestyle

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 2:13.96. 7, Humphrey, Emily R, SCSC-IN, 2:30.22. 8, Conner, Morgan A, SCSC-IN, 2:30.89.

Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke

6, Schmitzer-Torbert, Lorelei C, SCSC-IN, 52.86.

Girls 9-10 50 Yard Backstroke

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 34.24. 4, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 39.08.

Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke

1, Horton, Whitman S, SCSC-IN, 43.73. 4, Mason, Campbell L, SCSC-IN, 53.69.

Boys 9-10 50 Yard Backstroke

2, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 41.98. 5, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 44.52. 6, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 45.06. 8, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 46.80.

Girls 11-12 50 Yard Backstroke

3, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 34.34. 6, Humphrey, Emily R, SCSC-IN, 35.42. 7, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 35.96.

Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

2, Harding, Megan E, SCSC-IN, 22.39. 4, Jones, Addie F, SCSC-IN, 22.85. 8, Schmitzer-Torbert, Lorelei C, SCSC-IN, 25.51.

Girls 9-10 100 Yard Butterfly

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 1:18.45. 3, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 1:28.82.

Boys 9-10 100 Yard Butterfly

1, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 1:25.88. 2, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 1:29.80. 5, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 2:01.21.

Girls 11-12 100 Yard Butterfly

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 1:12.00. 5, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 1:24.41.

Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

7, Harding, Megan E, SCSC-IN, 32.64.

Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

7, Mason, Campbell L, SCSC-IN, 41.84. 8, Dunn, Spencer A, SCSC-IN, 51.50.

Girls 8 & Under 100 Yard Breaststroke

1, Jones, Addie F, SCSC-IN, 2:05.13.

Girls 9-10 100 Yard Breaststroke

1, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 1:27.27. 3, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 1:32.32. 4, Whitsett, Sophia E, SCSC-IN, 1:32.68.

Boys 8 & Under 100 Yard Breaststroke

1, Horton, Whitman S, SCSC-IN, 1:54.38.

Boys 9-10 100 Yard Breaststroke

1, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 1:42.56. 4, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 1:54.96. 7, Dunn, John C, SCSC-IN, 2:08.55.

Girls 11-12 100 Yard Breaststroke

1, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 1:23.53. 4, Hendrickson, Emma M, SCSC-IN, 1:27.61. 5, Jones, Lauren E, SCSC-IN, 1:30.85. 8, Humphrey, Emily R, SCSC-IN, 1:31.67.

Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle

3, Jones, Addie F, SCSC-IN, 45.24. 6, Johnson, Devan C, SCSC-IN, 46.05.

Girls 9-10 50 Yard Freestyle

1, McMains, Makayla D, SCSC-IN, 30.46. 2, Hendrickson, Isabelle M, SCSC-IN, 30.51. 10, Jones, Ella S, SCSC-IN, 36.77.

Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle

1, Horton, Whitman S, SCSC-IN, 37.59. 8, Mason, Campbell L, SCSC-IN, 1:01.38.

Boys 9-10 50 Yard Freestyle

1, Callejas, Thristan G, SCSC-IN, 32.87. 4, Rincon, Nicolas, SCSC-IN, 36.48. 5, Mason, Aidan G, SCSC-IN, 37.15. 6, Kincer, Christian M, SCSC-IN, 37.94. 7, Horton, Marshall T, SCSC-IN, 39.16.

Girls 11-12 50 Yard Freestyle

3, McGrady, Cami A, SCSC-IN, 29.48. 7, Humphrey, Emily R, SCSC-IN, 29.76. 8, Jones, Lauren E, SCSC-IN, 30.07.

Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Conner, Morgan A 12, Hendrickson, Emma M 12, McGrady, Cami A 12, Jones, Lauren E 11), 2:00.13.

Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay

4, Sugar Creek Swim Club-IN 'B' (Keeling, Reagan E 10, Barker, Bailey N 9, Dickerson, Nola R 10, McGrady, Cathleen G 10), 2:53.91. 5, Sugar Creek Swim Club-IN 'C' (Moore, Izzy N 9, Junkins, Amelia H 10, Dossett, Ava N 9, Whelchel, Isabella S 10), 3:35.96. 6, Sugar Creek Swim Club-IN 'D' (Dossett, Aubrey C 9, Moore, Amaya E 9, Schmitzer-Torbert, Guinevere 6, Bacon, Cassi N 9), 4:23.35.

Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Rincon, Nicolas 10, Kincer, Christian M 10, Horton, Whitman S 7, Callejas, Thristan G 9), 2:28.65. 3, Sugar Creek Swim Club-IN 'B' (Mason, Aidan G 9, Mason, Campbell L 7, Franks, Ethan C 10, Horton, Marshall T 9), 3:15.23.

Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

1, Sugar Creek Swim Club-IN 'A' (Schmitzer-Torbert, Lorelei C 8, Johnson, Devan C 7, Harding, Megan E 8, Jones, Addie F 8), 1:26.98.