The Tri-West Bruins and The Danville Warriors boys' swimming teams swam today at the prelims for ISHAA sectionals that will continue on Saturday at Plainfield at 1:00 p.m.

The Bruins placed in the top eight five times in the duration of the prelims. Those who placed in the top eight were Thomas Tintera, Reggie Asplet, Justin Lindley, and Eli Schabel in the 200 yard medley relay; Jacob Corbett in the 200 yard IM; and Brett Lucas and Jacob Corbett in the 100 yard butterfly.

For the Warriors, they placed three times in the top eight. Those swimmers were Devon Berg in the 100 yard freestyle; Devon Berg, Austin Stewart, Jesse Cox, Zach Saito in 200 yard freestyle relay and the 400 yard freestyle.

These swimmers will be moving on to the finals Saturday for a chance to grab that first place spot.



BOYS 200 MEDLEY RELAY: Avon (Gabe Coldwell, Jess Partin, Vishaal Mali, Garrett Hammons) 1:45.65, Terre Houte South Vigo (Tristen Carrithers, Michael Crowell, Jon Wilson. Collin Dowell) 1:44.74, West Vigo (Brandon Sherill, Jacob Weir, Logan Thrall, Clayton O'Neal) 1:48.19, North Putnam (Andrew Rogers, Joseph Davis, Jonah Creamean, Bailey Allen) 1:48.65, Greencastle (Mitchell Johnson, Zach Secrest, Nathan Gobart, Taylor Secrest) 1:49.07, Plainfield (Connor Stinson, Max Bridge, Brayton Adams, Noah Grider) 1:50.45, Terre Haute North Vigo (Forrest Gatrell, Noah Prose, Brandon Middleton, Greg Hannum) 1:53.49, Tri-West ( Thomas Tindtera, Reggie Asplet, Justin Lindley, Eli Schabel) 1:55.94, South Putnam (Nick Chambers, Averie Fields, Zach Rayce, Jared Seidler) 1:58.06, Cascade (Caleb Needham, Spencer Berlen, Levi Priest, Jonathan Osborne) 2:11.27



BOYS 200 FREE: Parks Jones (AVON) 1:41.96, Grant Sprout (AVON) 1:45.73, Dalton Mitchell (THSO) 1:46.86, Gabe Calwell (AVON) 1:48.11, Chaz Rhodes (PLFD) 1:48.78, Nicholas Young (NPUT) 1:49.11, Christian States (PFLD) 1:49.58, Will Cammack (THSO) 1:49.71, Devon Berg (DANV) 1:50.02, Elijah Brattain (GCAS) 1:50.75, Griffin Crum (CACS) 1:50.75, Paul Ghejan (THNO) 1:52.13, James Trueman (THSO)1:53.48, Ryan Lennox (PLFD) 1:55.06, Warren Miller (CASC) 1:56.40, Joshua Powers (THNO) 1:56.64



BOYS 200 IM: Chandler Bray (AVON) 1:58.27, Grant Lewis (AVON) 1:58.81, Jess Partin (AVON) 2:02.93, Harrison Barnes (THNO) 2:03.52, Ben Aleen (THSO) 2:04.39, Jacob Corbett (TRIW) 2:04.50, Alex Van Winkle (CASC) 2:09.06, Jonah Creamean (NPUT) 2:11.13, Michael Crowell (THSO) 2:11.14, Joseph Davis (NPUT) 2:13.26, Connor Stinson (PFLD) 2:13.37, Brayton Adams (PLFD) 2:14.97, Connor Stimpert (GCAS) 2:17.61, Jimmy Yeng (THSO) 2:19.57, Bailey Sherrill (WV) 2:23.80, Cameron Lewis (GCAS) 2:25.79

BOYS 50 FREE: Jacob Riley (THSO) 22.17, Zane Crosby (SOPT) 22.24, Garrett Hammons (AVON) 22.65, Gus Moore (AVON) 23.07, Collin Dowell (THSO) 23.33, James Pawlowski (PFLD) 23.36, Duncan Emsweller (AVON) 23.39, Logan Wood (GCAS) 23.59, Austin Stewart (DANV) 23.65, Jacob Kessler (GACS) 23.74, Taylor Secrest (GCAS) 23.78, Andrew Taflinger (THNO) 23.90, Bailey Allen (NPUT) 23.95, Lucas Sturgess (THNO) 24.34, Zach Saito 24.46, Andew Rogers (NPUT) 24.68

BOYS 100 FLY: Grant Lewis (AVON) 50.53, Ray Wang (AVON) 56.06, Vishaal Mali (AVON) 56.45, Zach Rayce (SOPT) 56.88, Brett Lucas (TRIW) 57.00, Jacob Corbett (TRIW) 57.52, Nathan Gobert (GCAS) 57.60, Jonah Creamean (NPUT) 58.07, Jon Wilson (THSO) 58.55, Ronald Hernandez (THSO) 58.57, Austin Stewart (DANV) 58.90, Brayton Adams (PFLD) 59.29, Logan Thralls (WV) 59.33, Jacob Kessler (GCAS) 1:00.02, Andrew Rogers (NPUT) 1:00.93, Forrest Gatrell (THNO) 1:01.63

BOYS 100 FREE: Zane Crosby (SOPT) 48.84, Will Cammack (THSO) 49.37,Connor Capstick (AVON) 49.90, Gus Moore (AVON) 50.04, Elijah Brattain (GCAS) 50.22, Jacob Riley 50.31, Duncan Emsweller (AVON) 50.42, Devon Berg 50.06, Harrison Barnes (THNO) 51.18, James Pawlowski (PLFD) 51.38, Andrew Taflinger (THNO) 51.56, Warren Miller (CASC) 52.22, Logan Wood (GCAS) 52.97, Tristen Carrithers (THSO) 53.93, Bailey Allen (NPUT) 54.12, Zach Saito (DANV) 54.81

BOYS 500 FREE: Parks Jones (AVON) 4:36.97, Grant Sprout (AVON) 4:55.09, Nicholas Young (NPUT) 5:57.09, Paul Ghejan (THNO) 4:59.69, Westin Fink (AVON) 5:00.95, James Turman (THSO) 5:02.27, Ryan Lennox (PFLD) 5:07.37, Griffin Crum (CASC) 5:09.8, Joshua Powers (THNO) 5:09.83, Lucas Sturgess (THSO) 5:16.16, Sean Rogers (PFLD) 5:27.12, Connor Sheets (TRIW) 5:27.57, Caleb Smock (PFLD) 5:28.65, Connor Stimpert (GCAS) 5:37.32, Clayton O'Neal (WV) 5:30.86, Preston Headley (GCAS) 5:37.32

200 FREE RELAY: Terre Haute South Vigo (Dalton Mitchell, Collin Dowell, Will Cammack, Jacob Riley) 1:30.80, Green Castle (Jacob Kessler, Logan Wood, Taylor Secrest, Elijah Brattain) 1:35.07, Avon (Connor Capstick, Duncan Emsweller, Vishaal Mali, Ray Wang) 1:35.07, Plainfield (Chaz Rhodes, Noah Grider, Ryan Lennox, Christian States) 1:35.32, North Putnam (Jonah Cremean, Joseph Davis, Nicholas Young, Bailey Allen) 1:35.61, Terre Haute Vigo (Andrew Taflinger, Forest Gatreall, Paul Ghejan , Harrison Barnes) 1:36.12, Danville (Devon Berg, Austin Stewart, Jesse Cox, Zach Saito) 1:36.84, West Vigo ( Jacob Weir, Logan Thralls, Bailey Sherrill, Clayton O'Neal) 1:37.23, Cascade (Warren Miller, Alex Van Winkle, Levi Priest, Griffin Crum) 1:37.77, Tri-West (Brett Lucas, Chris Chiodo, Connor Sheets, Jacob Corbett) 1:38.06, South Putnam ( Jared Seidler, Steven Reed , Scott Duggan, Plaine Pitts) 1:50.52





100 BACK: Dalton Mitchell (THSO) 52.91, Garrett Hammons (AVON) 54.49, Gabe Caldwell (AVON) 55.77, Zach Rayce (SOPT) 57.15, Chaz Rhodes (PFLD) 57.32, Joel Richardson (DANV) 57.63, Tristian Carrithers (THSO) 57.87, Brett Lucas ( TRIW) 58.19, Jon Wilson (THSO) 58.67, Hayden Czerwonkey (AVON) 58.92, Forrest Gatrell (THNO) 59.16, Alex Van Winkle (CASC) 1:00.10, Mitchell Johnson (GCAS) 1:00.64, Connor Stinson (PFLD) 1:02.00, Brandon Sherrill (WV) 1:02.38, Mark Timm (NPUT) 1:04.27

BOYS 100 BREAST: Chandler Bray (AVON) 58.79, Jess Partin (AVON) 1:01.65, Ray Wang (AVON) 1:02.86, Michael Crowell (THSO) 1:03.28, Ben Allen (THSO) 1:03.86, Christian States (PFLD) 1:05.08, Jacob Weir (WV) 1:05.09, Jimmy Yeng (THSO) 1:06.77, Joseph Davis (NPUT) 1:08.82, Zach Secrest (GCAS) 1:10.51, Paul Ghejan (THNO) 4:59.69, Westin Fink (AVON) 5:00.95, James Turman (THSO) 5:02.27, Ryan Lennox (PFLD) 5:07.37, Griffin Crum (CASC) 5:09.80,

BOYS 400 FREE MEDLEY: Terre Haute South Vigo (Jacob Riley, Will Cammack, Dalton Mitchell, Ben Allen) 3:23.03, Avon (Gabe Coldwll Conner Capstick, Ray Wang, Gus Moore) 3:26.79, Plain Field ( Chaz Rhodes, Ryan Lennox, Connor Stinson, Christian States) 3:28.93, Terre Haute North Vigo (Andrew Taflinger, Joshua Powers, Paul Ghejan, Harrison Barnes) 3:29.74, Cascade (Griffin Crum, Warren Miller, Levi Priest, Alex Van Winkle) 3:30.13, Danville (Austin Stewart, Zach Saito, Joel Richardson, Devon Berg) 3:32.13, Greencastle (Logan Wood, Connor Stimpert, Nathan Gobert, Elihah Brattain), West Vigo (Clayton O'Neal, Logan Thralls, Bailey Sherrill, Jacob Weir) 3:34.02, Tri-West (Brett Lucas, Chris Chiodo, Connor Sheets, Jacob Corbett) 3:36.71, South Putnam (Zane Crosby, Blane Pitts, Averie Fields, Zach Rayce) 3:43.66, North Putnam (Andrew Rogers, Trevor Sheldon, Mark Timm, Nicholas Young) 3:47.86